Odklízení sněhu ze střech

Romantika "Ladovské" zimy může mít poněkud hořkou příchuť v případě, když dojde v důsledku sesuvu sněhu nebo pádu rampouchů ze střechy, k újmě na zdraví kolemjdoucích nebo poškození střešní konstrukce v důsledku překročení nosnosti konstrukce váhou sněhu a ledu.

Odpovědnost za škody a způsobenou újmu na zdraví
Odpovědnost za sesutý sníh ze střechy nebo padající rampouchy nese vždy majitel objektu

Majitel či provozovatel nemovitosti nese plnou odpovědnost za případné škody či újmu na zdraví způsobené padajícími rampouchy nebo sněhovou lavinou.

Enormní zátěž střešní konstrukce

Při projektování objektu je střecha dostatečně dimenzována i na sněhovou zátěž dle ČSN s přihlédnutím k mapě sněhových oblastí. Je však třeba brát v úvahu i stáří konstrukce a její současný stav.

Sníh vnímáme jako lehký a měkký materiál, ale je třeba si uvědomit, že sníh je tvořen vodou, ikdyž v pevném skupenství, a vzduchem. V závislosti na poměru voda / vzduch se mění hustota sněhu. Lehký prachový sníh může mít obsah zhruba 3 % vody v každém decimetru krychlovém, ale usedlý a mokrý sníh může dosáhnout i 50 % obsahu vody v decimetru krychlovém. Jeden decimetr krychlový odpovídá jednomu litru, tedy jednomu kilogramu. Z čehož vyplývá, že při této hustotě sněhu je třeba počítat se zatížením až 50 kg na jeden metr čtverečný již při výšce sněhové pokrývky 10 cm (nebereme v úvahu sklon střechy).

Úskalí odstraňování sněhu ze střechy svépomocí

Odklidit sníh ze střechy můžeme i vlastními silami. Je ovšem třeba v maximální míře dodržet všechna bezpečnostní opatření a dbát maximální opatrnosti.

Proč zvolit zkušené specialisty
Pracovníci firmy zabývající se výškovými pracemi: